BisikletKampSeyahat Önerileri

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası, orman ile çevrili geniş düzlüğün içinde iki ayrı göl barındıran 1250 mt rakımı sahip görülmesi gereken en güzel yaylalardan biridir. Ulaşımı akyazı üzerinden beldibi köyünden sağlanıyor. Yol biraz bozuk. Bisiklet ile çıkmaktan çok inerken çok sorun yaşadım. Yayla evleri görsel olarak güzel dursalarda yapılaşma çok fazla. Sultanpınar yaylasının olduğu göl haricinde arkasında bulunan göl daha sakin ve kamp yapmak için daha huzurlu bir nokta. Aynı rakımda birbirlerine yakın Karagöl Yaylası , Acelle Yaylası Cancikli Yaylası ve Bolu tarafında Uğurlu, Klavuzlar Köy yaylaları mevcut.

Sultanpınar Yaylası Kamp Alanları

Sultanpınar Yaylası, Beldibi köyünden 18 km sonra Sultanpınar Yaylası’ na ulaşıcaksınız. Yaylanın içerisindeki yoldan devam ettiğinizde kekik kokulu düzlükler göreceksiniz. Kekik kokularının arasında Gölün yakın çevresinde herhangi bir gölge alan ve ağaç bulunmadığından dolayı tente veya uygun bir çadır ile gitmenizi öneririm. Çevrede odun bulabileceğiniz bir çok yer var. Göl kenarında ateş yakabilir arkadaki ormandan odun bulabilirsiniz.  Aynı zamanda su kaynağı ve yayla içerisinde küçük bir market bulunmaktadır. Marketin her zaman açık olmayacağını göz önünde bulundurmanız daha iyi olur.  Çevrede tuvalet ve elektrik yok ama suyu bolca bulabilirsiniz.

Sultanpınar Yaylası’na Nasıl giderim ?

Sultanpınar Yaylası’na ulaşımda en aktif yol Sakarya Akyazı üzerindendir. Dilerseniz Taraklı üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bu yönden yol daha zor ve uzundur. Beldibi köyüne ulaştıktan sonra %10 ile %18 arasında değişen 18 km çok dik rapmalar bulunmaktadır. Yol üzerinde su vardır. Beldibi köyünden market alışverişi yaparak rampalara çıkmaya başlayabilirsiniz. Çıkmadan önce çok uzun ve bozuk bir yoldan gideceğiniz için protein ve karbonhidrat kaynaklı yiyecekler almanızı tavsiye ederim. Yolun 10 km’ si asfalt ve diğer 8 km’ si bozuk dar yoldan oluşmakta. Bu yüzden uygun bir bisiklet tercih etmeniz daha doğru olur. Özellikle çıkış haricinde iniş için frenleriniz iyi bakımlı olmalıdır. Bisikletimin üstünde 45 kg yük olduğundan dolayı yavaşlatmam ve durdurmam hayli zordu. Yaylaya ulaştığınızda sadece Sultanpınar yaylasına gidip dönmenizi tavsiye etmem. Aynı rakımda birbirlerine yakın Karagöl Yaylası , Cancikli Yaylası ve Bolu tarafında Uğurlu, Klavuzlar Köy yaylaları mevcut.

Related posts
BisikletKampSeyahat Önerileri

Sonbaharın Gözdesi: Bolu Yedigöller Milli Parkı

KampSeyahat Önerileri

Eski Kerpe Burnu

KampSeyahat Önerileri

Sardala Koyu ve Cennet Havuzu

BisikletKampSeyahat Önerileri

Yuvacık Barajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir