BisikletKampSeyahat Önerileri

Sonbaharın Gözdesi: Bolu Yedigöller Milli Parkı

Bolu’nun eşsiz güzelliklerinden biri olan Yedigöller, yedi adet heyelanlar ile oluşan doğal gölleri barındırır. Bolu’ nun merkezine 40 km uzakta olan Yedigöllere hangi mevsimde giderseniz gidin size iyi geleceğine emin olabilirsiniz. Bir çok büyük şehire yakın olan Yedigöller Milli Parkı sizi şehrin stresinden kurtaracak özel yerlerden birisidir. Özellikle sonbahar mevsiminde fantastik bir yapıt görüneceğine emin olabilirsiniz. Bu yüzden en çok sonbahar mevsiminde bu güzel yeri tercih etmenizi öneririm.

Yedigöller Milli Parkı’na bisiklet ile yola çıkmak hayallerimin içindeydi. Bisiklet ile bir çok yolculuk yaptım fakat sonbahar mevsimini bu kadar fantastik bir hale getirecek bir yolculuk yapmamıştım. Yedigöller’ e giderken ciddi rampaların beni beklediğini biliyordum. Bolu coğrafyası öyle bir cömert doğaya sahip ki, sizi engelleyecek, yoran şeyleri yaparken bile değdiğini hissedebilirsiniz. Yola çıktığınızda söylenen, şikayet eden ve mutsuz insanları dinlemeye çalışmayın. O haşin rampaları çıkarken tam 52 arabanın bizi tebrik ettiğini gördüm. Yolda beni gören bir çocuğun hayallerini ne kadar değiştirebildiğimi düşünüyorum. Çünkü insanların arabalarından inmediği bir ülkede bisiklete binip, evinden çok uzaklara gitmek çok özeldir. Gözümün gördüğü manzaralar, yazarken aklıma tekrar geldi. İnanılmazdı !

Yedigöller’e Nasıl Gidilir ?

Toplu taşıma ile Yedigöller Milli Parkı’na gitmek maalesef mümkün değil. Özel aracınız ile veya tur şirketleriyle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yedigöller’e en iyi bolu merkez üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol asfalt ve düzgündür. Bu yol üzerinden hafta sonları çok yoğun olduğunu görebilirsiniz. Özellikle sonbahar mevsiminde Yedigöller’in girişinde can sıkıcı bir trafik ile karşılaşabilirsiniz. Yol konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yedigöller Kahvaltı

Yedigöller Milli Parkı içerisinde kahvaltınızı göl kenarında yapmak isterseniz bolu merkezden alıp getirmenizi öneririm. Yedigöller Mili Parkı’nın içerisinde kolay ulaşabildiğiniz bir büfe ve restoran mevcut. Restoranda köy kahvaltısının fiyatları kişi başı 50 TL ve kahvaltısını önerebilirim. Bunun dışında 25 ve 50 TL ‘lik kahvaltı menüleri mevcut. Aynı zamanda sucuk ekmek gibi ( 12 TL ) aperatif yemekler menülerinde yer alıyor. Milli Parkın içerisinde ateş ve mangal yapmak yasak. Bu yüzden ekonomik ve daha güzel bir manzarada yemeğinizi yemek isterseniz yanınızda getirmenizi tavsiye ederim.

Yedigöller Kamp ve Konaklama Durumu

Yedigöller Milli Park’ın içerisinde kamp yapabilir veya bungalov tarzı evlerde konaklayabilirsiniz. Eğer dağ evlerinde kalmak isterseniz erkenden rezervasyon yapmanızı öneririm. Kamp kurmak isterseniz hafta sonları çok yoğun olduğu için Cumartesi yola çıkmayı düşünüyorsanız erkenden yola çıkmanızı öneririm. Kamp yapabileceğiniz alanlar işaretlenmiş bölgelerde sadece mevcuttur. Kamp çadır başı öğrenci 14 TL normal 34 TL olarak fiyatlandırılmış.(2019) Akşamları milli parkın içerisinde sadece tenekelerin içerisinde ateş yakabilirsiniz. Yere ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Eğer bir teneke ve buna benzer bir şey bulabiliyorsanız şanslısınız.

Yedigöller’e Kaç Gün Yeterli Olur ve Ne yapılır ?

Yedigöller Milli Parkı’ na sonbahar yani Ekim – Kasım ayları içerisinde geldiyseniz geri dönmek istemeyeceğinize eminim. Aynı zamanda sadece milli parkın içini değil yol üzerinde birbirinden güzel manzaralar size eşlik edeceği için yolculuk yaparken de mevsimin ve doğanın renk cümbüşünün tadını çıkarmanızı öneririm. Kapankaya Seyir Terası, Atmaca Seyir Terası, Anıtçam İncegöl (Uzungöl), Sazlıgöl, Nazlıgöl & Kurugöl, Büyükgöl ve Yedigöller şelalesine güzel bir yürüyüş yapmanızı öneririm. Buraların hepsine 2 gün içinde rahat ve güzel bir biçimde ulaşabilirsiniz.

WC: Mevcut fakat yoğun olduğu zamanlar gerçekten kötü olabiliyor.
Telefon: Hatlar hafta sonu özel olarak açılıp hafta içi kapatılıyor. Hafta sonu 4G internet bağlantısı mevcuttur.
Kamp: Bir çok alanda kamp kurabilirsiniz. Odun getirmenizi veya yol üzerinden kuru edin tedarik etmenizi öneririm.

Related posts
KampSeyahat Önerileri

Eski Kerpe Burnu

KampSeyahat Önerileri

Sardala Koyu ve Cennet Havuzu

BisikletKampSeyahat Önerileri

Yuvacık Barajı

KampSeyahat Önerileri

Delmece Yaylası

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir