Ekipman

Bisiklet Seçimi ve Neden Tur Bisikleti ?

Bisiklet, doğaya zararsız, bedeninize faydalı harika bir araçtır. Ayrıca tüm manzaranın tadını çıkarıp düşük bütçeli bir şekilde gezmek istiyorsanız uygun bir seyahat şeklidir. Bisikletiniz ile uzun bir yola çıkacaksanız bisikletinizi tur için uygun hale getirebilir veya tur bisikleti edinebilirsiniz.

Bisiklet seçimi yaparken önceliğiniz bedeninize uygun olan bisiklet seçmektir. Sonra düşünmeniz gereken size en az sorunla istediğinize cevap verecek bisikleti seçmektir. Turunuz nereye olacak, ne tür yollardan geçeceksiniz, ne kadar yük taşıyacaksınız, mevsim ne olacak? Tüm bu özel şartlar için üretilmiş bisikletler tur (trekking) bisikleti olarak geçmektedir.

Yola çıkmadan önce tur bisikleti seçerken çantalarınızı taşıyacak bagajlara, fren sistemi gibi tüm ayrıntıları iyi incelemeniz gereklidir. Uzun bir yolda ilk sorun yaşayacağınız bisikletinizin fren sistemi, bagaj sistemi ve teker sistemidir. Aslında bu ekipmanları kaliteli sağladığınızda tüm bisikletlerle yola çıkabilirsiniz.

Hayatımın yarısını bisiklet üstünde geçireceğimi düşündüğüm için amacıma uygun ve kaliteli bir bisiklet almayı tercih ettim. Erdoğanlar Bisiklet üzerinden satın aldığım Specialized AWOL Elite markası benim için doğru bir seçim oldu.

Bisiklet Kadro Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisikletinizin her şeyi aslında kadrodur ve tüm ekipmanları kadro üzerinde yer alır. Bu husustan dolayı kadronuzun sağlam olması önemlidir. Gelişmiş Alüminyum kadrolar, yük taşıma konusunda iyileştirilmiştir. Benim tercihim esnek yapıda olması üzerine ve gerekli konfor için çelik kadrolardır. Alüminyum kadroları tur bisikletine dönüştürdüğünüzde ve üzerine yük bindiğinde sarsıntılar yaşanabiliyor. Bu yüzden ihtiyacınıza göre seçmeniz daha doğru olur.

Bisiklet Elcik ve Gidon Seçimi

Bisikleti üstünde vücut yapınıza uygun elcik ve gidon seçimi sayesinde uzun yolda gitseniz rahat olacaktır. Genellikle rahatlık ve tutuş imkanının fazla olması sebebiyle kelebek gidon kullanılmaktadır. Benim tercihim Dropbar yanında olmuştur. Rahat, rüzgarı doğru kullanabilmek ve kıvrak olabilmek için bu tercihi yaptım.

Bisikletimin Bagaj Taşıma Demiri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Bisikletinin bagaj demirleri en çok dikkat etmeniz ekipmanlardan biridir. Bagaj demirlerinin hem hafif hemde dayanıklı olması gerekir. Ortalama 15 ile 40 kilo arasında taşıyacak alüminyum bagaj demirleri tercih edebilirsiniz. Genellikle tur bisikletlerinde Tabus marka bagaj demirleri tercih edilmektedir. Eğer çok ağırlığınız var ise bisikletinize ön bagaj takarak yükünüzü paylaştırabilirsiniz. Tavsiyem her zaman ön bagajı kullanmanız ve ağırlık merkezinizi ön tarafa vermenizdir. Bu sayede rampaları daha kolay çıkabilirsiniz. Bagajı ağırlığının ön bagajda yer almasından dolayı rampa inişlerinde daha hızlı ineceğinizden fren sisteminizin güçlü olması önemlidir.

Bisikletimin Lastik Seçimi Nasıl Olmalı ?

Bisikletinizin üstünde harika bir tur gerçekleştirirken en son isteyeceğiniz lastiklerin patlaması olacaktır. Asfalt veya toprak yollar için farklı teknolojik üretilen lastikler mevcuttur. Bunun haricinde Özel kauçuktan yapılmış, yüksek elastik  lastikler mevcuttur. Bu tür lastikler sizi dayanıklı koruma sağlar. Hatta raptiye bile lastiğinizi patlatamaz. Tavsiyem ağır olmasına karşı Schwalbe Marathon Plus Modelinden yanadır

Bisikletimin Sele Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Tur boyunca yaşayacağınız en kötü şey popo acısıdır. Bu acıyı tescillemiş biri olarak doğru seleyi seçmenizi tavsiye ederim. Herkesin bildiğinin aksine yumuşak seleler daha fazla canınızı acıtırlar. Dünya genelinde sele konusunda tahtından inmeyen bir marka var. Brooks markasının ürettiği manda derisinden yapılmış seleler bir süre sonra poponuzun şeklini aldığından dolayı acı çekmeyi size unutturacaktır. Brooks sele uzun süreli ve düzenli olarak yağ ile ovulmalıdır. Bu uygulama seleyi  çatlamaya karşı sürekli korur.

Çanta Seçimim Nasıl Olmalı ?

Tura çıktığınızda her şeyden bisikletinize uydurup bir çanta yapabilirsiniz. Fakat çantalarınızın su geçirmemesi bisikletinize kolay takılıp çıkarılması sizi yorgun halde iken inanılmaz rahatlatacaktır. Bu konuda Ortileb ve Vaude ürünleri kuşkusuz en iyileridir. Fakat yerli olan Sem Çanta uygun maliyetli ve su geçirmez çantalar üretiyor.

Fren seçimim Nasıl Olması Gerekir ?

Tercihim her zaman disk fren yanında olmuştur. Tekerin merkez noktasından frenlemesi her zaman daha tutarlıdır. V frenlere nazaran disk frenlerin dezavantajı ısınma kaynaklı performans düşüşüdür. Uzun bir yokuştan indiğinizi düşünürseniz disklerin ısınmasından kaynaklı fren tutuşu zayıflayacaktır. V fren, hafif, en az bakım gerektiren fren sistemidir.

Related posts
Ekipman

Bisiklet turu yaparken yanınızda olması gerekenler ekipmanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir